Balıkesir Halk Sağlığı Müdürlüğü Resmi Web Sitesine    HOŞGELDİNİZ...

Hoşgeldiniz...

BALIKESİR HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ'nün daha iyi hizmet verebilmek için yenilenen internet sitesiyle hizmetinizdeyiz.

RESİMLİ HABERLER

Müdürlüğümüzce 22 – 26 Mayıs 2017 tarihleri arasında “Aile Hekimliğine Uyum 1. Aşama Sertifikalı Eğitim Programı” gerçekleştirilmiştir.
“Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı” kapsamında okullarda obezite ile mücadelede yeterli ve dengeli beslenme ve düzenli fiziksel aktivite alışkanlığının kazandırılması amacıyla ilimizde “Beslenme Dostu Okullar Programı” yürütülmektedir. Programın amacı; okulların sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam konularında teşvik edilmesi ve öğrenci sağlığının geliştirilmesidir.
Çölyak hastalığı genetik bir hastalık olup yaşamın her hangi bir bölümünde ortaya çıkabilmektedir. Bazen bir ameliyat, doğum sonrası, gebelik sürecinde, viral enfeksiyon ya da şiddetli duygusal stresten sonra tetiklenebildiği gibi direkt çölyak hastalığı tablosuyla da ortaya çıkabilir. Günümüzde insanoğlunun en sık rastlanan genetik hastalığı olarak kabul edilmektedir.
31 Mayıs “Dünya Tütünsüz Günü” nedeniyle toplumsal bilinç ve farkındalık oluşturmak amacıyla, Müdürlüğümüz şube çalışanları ile ilimiz tüm ilçelerinde denetim ekiplerimiz tarafından, günün anlam ve önemini anlatan etkinlik ve faaliyetler gerçekleştirilmiştir.
YETERLİ VE DENGELİ BESLENME VE HAREKETLİ YAŞAM İL KURULU TOPLANTISI VE TÜRKİYE KRONİK HAVA YOLU HASTALIKLARINI ÖNLEME VE KONTROL PROGRAMI (GARD) İL KURUL TOPLANTISI
Balıkesir Halk Sağlığı Müdürlüğü’ne ait Mobil Sağlık Tır’ında ÜCRETSİZ olarak Balıkesir Halkına KOLON Kanseri (50-70 yaş Kadın-Erkek) , RAHİM AĞZI Kanseri (30-65 yaş Kadın) ve MEME Kanseri (40-69 yaş Kadın) tarama hizmetleri yapılmaktadır. Özel olarak hazırlanan ‘’Mobil Sağlık Tırı’’ 29 Mayıs - 30 Haziran 2017 tarihleri arasında Balıkesir’in BURHANİYE İlçesi 4 Nolu Aile Sağlığı Merkezi önünde kanser taramalarına başlamıştır. “Mobil Sağlık Tırı” Balıkesir ili ve İlçelerinde ücretsiz olarak tüm yıl boyunca vatandaşlarımıza kanser tarama hizmetlerini vermeye devam edecektir.
Bakanlığımızın 13-15 yaş grubu gençler arasındaki tütün kullanım durumunu tespit etmek ve yeni politikaların geliştirilmesini sağlamak amacıyla belirli periyotlarla yapılmakta olan “Küresel Gençlik Tütün Araştırması”na yönelik anket çalışmaları, İlimiz Milli Eğitim Müdürlüğü koordinasyonu ve desteği ile örneklem seçilen okullarda uygulanarak tamamlanmıştır. Anket uygulamasında emeği geçen herkese teşekkür ederiz.
Karesi Toplum Sağlığı Merkezi'nin 2016 Yılı Durum Değerlendirme toplantısı TSM Başkanı Uzm. Dr. Malik DOĞAN'ın sunumuyla T. C. Karesi Kaymakamı Abdulkadir DEMİR, Balıkesir Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Refik BUDAK, Müdür Yardımcıları Çiğdem AYDINÖZ, Uzm. Dr. Burcu HEKİM ve Dr. Arzu YILKAN'ın katılımlarıyla Karesi TSM eğitim salonunda yapılmıştır.
BALIKESİR HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ 12 MAYIS DÜNYA HEMŞİRELER GÜNÜ KUTLADI Balıkesir Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Refik BUDAK, Müdür Yardımcıları Dr. Arzu YILKAN ve Çiğdem AYDINÖZ Müdürlükte görev yapan tüm hemşirelerin "12 Mayıs Dünya Hemşireler Gününü" çiçek vererek kutladılar.
Fiziksel aktivite, kas ve eklemlerimizi kullanarak enerji tüketimi ile gerçekleşen herhangi bir bedensel hareket olarak tanımlanmaktadır. Bireylerin fiziksel ve ruhsal sağlığının geliştirilmesinde temel araçlardan birisidir. Bir halk sağlığı sorununu gidermenin yanında, aynı zamanda toplum refahını, çevrenin korunmasını teşvik eder ve gelecek nesillere yönelik bir yatırım oluşturur.