Balıkesir Halk Sağlığı Müdürlüğü Resmi Web Sitesine    HOŞGELDİNİZ...

Hoşgeldiniz...

BALIKESİR HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ'nün daha iyi hizmet verebilmek için yenilenen internet sitesiyle hizmetinizdeyiz.

RESİMLİ HABERLER

Müdürlüğümüz Tütün ve Diğer Bağımlılık Yapıcı Maddelerle Mücadele Birimi tarafından, ilimizde faaliyet gösteren Kahveciler Odası üyelerine 4207 Sayılı Tütünle Mücadele Kanunu Hakkında bilgilendirme eğitimi verilmiştir. Eğitim sonrasında katılımcıların sorunları ve öneriler ile paylaşım yapılmıştır.
Bakanlığımız tarafından yürütülmekte olan Acil Obstetrik Bakım Programı kapsamında 01.03.2017 tarihinde Halk Sağlığı Müdürlüğü toplantı salonunda Halk Sağlığı Müdür yardımcısı Uzm. Dr. Burcu Hekim başkanlığında, Halk Sağlığı Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü ve Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği yöneticileri, Atatürk Devlet Hastanesi Başhekimi, Turgut Solak Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı, Halk Sağlığı Müdürlüğü Şube Müdürleri, Toplum Sağlığı Merkezi Başkanlarının katılımıyla Acil Obstetrik Bakım Çekirdek Ekip Stratejik Planlama Grubu Toplantısı yapılmıştır.
“Dünya Kadınlar Günü” İnsan hakları temelinde kadınların sosyal bilincinin geliştirilerek, ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarını ortaya koymak amacıyla her yıl 8 Mart’ta kutlanmaktadır. Gelecek nesli yetiştirecek olan kadınlarımızın fiziksel, ruhsal ve sosyal sağlığının tam bir iyilik halinde olması Halk Sağlığı Müdürlüğümüzü yakından ilgilendirmektedir.
NORMAL DOĞUM ORANININ ARTTIRILMASI VE SEZARYEN ORANLARININ DÜŞÜRÜLMESİ AMACIYLA 01.03.2017 TARİHİNDE İLİMİZ ÖZEL HASTANELERDE ÇALIŞAN EBELERİN NORMAL DOĞUM BİLGİLERİNİN GÜNCELLEMESİ İÇİN GÜVENLİ ANNELİK MODÜLÜNÜN DOĞUM GİRİŞİMİ BİLGİSİ EĞİTİMİ VERİLMİŞTİR.
Bakanlığımız tarafından yürütülmekte olan “Evlilik Öncesi Danışmanlık Programı” kapsamında Sağlık Raporu almak üzere sağlık kurum ve kuruluşuna başvuran kişilere; güvenli annelik, bulaşıcı hastalıklar, genetik geçişli hastalıklar, akraba evliliği ve gebeliği önleyici yöntemlerle ilgili danışmanlık hizmeti verilerek üreme sağlığı hizmetlerinin iyileştirilmesi amaçlanmaktadır. Bu amaçla; 2014/24 sayılı Genelge gereği; İl düzeyinde yapılacak uygulamaların Genelgeye uygun olarak yürütülmesi için;
Balıkesir Halk Sağlığı Müdürlüğü Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar, Programlar ve Kanser Şube Müdürlüğünce “4 Şubat Dünya Kanser Günü” ile “9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü” nedeniyle akciğer kanseri konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kanser Daire Başkanlığı tarafından hazırlanan akciğer maketinin sergilendiği etkinlikler düzenlendi.
Müdürlüğümüz Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar, Programlar ve Kanser Şubesi Ruh Sağlığı Programlar Birimi tarafından planlanan “İntiharın Önlenmesinde Medya Çalışanlarını Rolü” konulu eğitim Balıkesir Devlet Hastanesinde görevli psikiyatri uzmanı Burcu Rahşan ERİM tarafından ilimizde bulunan medya mensuplarının katılımıyla gerçekleştirilmiştir.
Bakanlığımızın 2017 yılı yürüyüş ve etkinlik programı kapsamında “9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü” nedeniyle toplumsal farkındalığın artırılması amaçlı, İl Halk Sağlığı Müdürümüz Uzm. Dr. Refik BUDAK başkanlığında Kurumumuz ile İl Sağlık Müdürlüğü ve Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteliği personellerinin katılımıyla yürüyüş düzenlenmiştir.
“9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü” nedeniyle Sigara Bağımlılığı Tedavisinde Balıkesir Göğüs Hastalıkları Hastanesinde görevli Uzm.Dr. Güngör ŞAHİN KORKMAZ, Uzm.Dr. Evrim DUMAN, Uzm.Dr. Mesut GÜDER ile Uzm.Dr. Öznur AYDOĞAN’ ı çalışmalarından dolayı destek ve teşekkür amacıyla, İlimiz Halk Sağlığı Müdürü Uzm.Dr. Refik BUDAK ve Müdür Yardımcısı Uzm.Dr. Burcu HEKİM eşliğinde Sigara Bırakma Poliklinikleri ziyareti gerçekleştirildi.
09.02.2017 Tarihinde Balıkesir Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Uzm. Dr. Burcu Hekim başkanlığında Uçucu Maddeler İl Komisyon Kurulu Toplantısı yapıldı. Söz konusu toplantıda 2016 yılının değerlendirmesi ve 2017 yılı denetim planlamaları yapıldı.