Balıkesir Halk Sağlığı Müdürlüğü Resmi Web Sitesine    HOŞGELDİNİZ...

Hoşgeldiniz...

BALIKESİR HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ'nün daha iyi hizmet verebilmek için yenilenen internet sitesiyle hizmetinizdeyiz.

RESİMLİ HABERLER

Balıkesir Halk Sağlığı Müdürlüğü Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar, Programlar ve Kanser Şube Müdürlüğünce “4 Şubat Dünya Kanser Günü” ile “9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü” nedeniyle akciğer kanseri konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kanser Daire Başkanlığı tarafından hazırlanan akciğer maketinin sergilendiği etkinlikler düzenlendi.
Müdürlüğümüz Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar, Programlar ve Kanser Şubesi Ruh Sağlığı Programlar Birimi tarafından planlanan “İntiharın Önlenmesinde Medya Çalışanlarını Rolü” konulu eğitim Balıkesir Devlet Hastanesinde görevli psikiyatri uzmanı Burcu Rahşan ERİM tarafından ilimizde bulunan medya mensuplarının katılımıyla gerçekleştirilmiştir.
Bakanlığımızın 2017 yılı yürüyüş ve etkinlik programı kapsamında “9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü” nedeniyle toplumsal farkındalığın artırılması amaçlı, İl Halk Sağlığı Müdürümüz Uzm. Dr. Refik BUDAK başkanlığında Kurumumuz ile İl Sağlık Müdürlüğü ve Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteliği personellerinin katılımıyla yürüyüş düzenlenmiştir.
“9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü” nedeniyle Sigara Bağımlılığı Tedavisinde Balıkesir Göğüs Hastalıkları Hastanesinde görevli Uzm.Dr. Güngör ŞAHİN KORKMAZ, Uzm.Dr. Evrim DUMAN, Uzm.Dr. Mesut GÜDER ile Uzm.Dr. Öznur AYDOĞAN’ ı çalışmalarından dolayı destek ve teşekkür amacıyla, İlimiz Halk Sağlığı Müdürü Uzm.Dr. Refik BUDAK ve Müdür Yardımcısı Uzm.Dr. Burcu HEKİM eşliğinde Sigara Bırakma Poliklinikleri ziyareti gerçekleştirildi.
09.02.2017 Tarihinde Balıkesir Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Uzm. Dr. Burcu Hekim başkanlığında Uçucu Maddeler İl Komisyon Kurulu Toplantısı yapıldı. Söz konusu toplantıda 2016 yılının değerlendirmesi ve 2017 yılı denetim planlamaları yapıldı.
Dünya üzerinde yaşayan insanların sağlığını tehdit eden en önemli etkenlerden biri sigara kullanımıdır. Önemli bir halk sağlığı sorunu olan sigara kullanımı aynı zamanda birey ve ülke ekonomisini olumsuz yönde etkileyen bir alışkanlıktır. “9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü” adı altında tertip edilen etkinliklerin amacı; sigara kullanma alışkanlığı olan insanların sigaranın zararları konusundaki bilgilerini artırmak suretiyle, insanların sigara kullanma alışkanlığından uzaklaşmasına sebep olacak birtakım davranış değişikliklerine sebep olmaktır.
Anne adaylarının hamilelik döneminde yeterli beslenmelerine yönelik süt içme alışkanlığının kazandırılarak sağlıklı nesillerin yetişmesinin sağlanması, gebenin düzenli olarak Aile Hekimlerine gebelik izlemlerini yaptırmasını ve Gebe Bilgilendirme Sınıflarında gebenin üç seans eğitimi almasının sağlanması ve gebelerin normal doğum yapması için teşvik edilmesi amacıyla Balıkesir Valiliği, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Balıkesir İl Halk Sağlığı Müdürlüğü arasında “Anne Adaylarına Süt Desteği Protokolü” imzalanmıştır.
Balıkesir Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından 2017 yılı Toplum Ruh Sağlığı Merkezleri Değerlendirme toplantısı 06.02.2017 tarihinde Balıkesir İl Sağlık Müdürlüğü Toplantı Salonunda yapılmıştır. Toplum Ruh Sağlığı Merkezlerinin işleyişi ve yaşanan sorunlar konusunda yapılan toplantıya; Balıkesir Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, Karesi Halk Eğitim Merkezi, Balıkesir Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Altıeylül Belediyesi, Karesi Belediyesi ve Toplum Ruh Sağlığı Merkezleri personeli katılmıştır.
Ölüm Belgesi Düzenleme Eğitimi 30 Ocak 2017 Pazartesi günü 11:00-12:30 saatleri arasında Sağlık Müdürlüğü Konferans Salonunda Balıkesir Halk Sağlığı Müdürlüğü Toplum Sağlığı Hizmetleri Şube Müdürlüğünde görevli ölüm Bildirim Sistemi İl Koordinatörü Dr. Ersin ŞENTÜRK tarafından verilmiştir. Ölüm Bildirim Sistemi hakkında bilgilendirme eğitimi yapılmış olup; eğitime Toplum Sağlığı Merkezleri ÖBS İlçe Yetkilileri ve ilgili personel katılmıştır.
AİLE HEKİMLİĞİ İZLEME VE DEĞERLENDİRME ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN TOPLUM SAĞLIĞI MERKEZİ PERSONELLERİNE DENETİM KONULU BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI. 30.01.2017 tarihi saat 14:00’da Aile Hekimliği İzleme ve Değerlendirme Şube Müdürlüğümüzce organize edilen ve Toplum Sağlığı Merkezlerinin katılımıyla gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısında;