Balıkesir Halk Sağlığı Müdürlüğü Resmi Web Sitesine    HOŞGELDİNİZ...

Hoşgeldiniz...

BALIKESİR HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ'nün daha iyi hizmet verebilmek için yenilenen internet sitesiyle hizmetinizdeyiz.

RESİMLİ HABERLER

T.C. Millî Eğitim Bakanlığı ile T.C. Sağlık Bakanlığı arasında imzalanan “Okul Sağlığı Hizmetleri İş Birliği Protokolü” kapsamında ilimizdeki tüm okullarda “Beslenme Dostu Okul Programı” yürütülmektedir.
Toplumun ve bireyin sağlığı ile ilgili farkındalık ve kontrol yeteneklerinin arttırılması, halk sağlığının korunması ve geliştirilmesinin sağlanması, hastalık risklerinin azaltılması ve önlenmesi, Sağlık Bakanlığı’nın çalışma ve kampanyalarından toplumun ve bireyin daha fazla bilgi edinmesi amacıyla “Sağlıklı Yaşam Araçları” projesi hayata geçirilmiştir.
SAĞLIKLI YAŞAM ARAÇLARI İLE 03.10.2016 TARİHİNDE BAŞLANAN GEBE BİLGİLENDİRME SINIFI EĞİTİM ÇALIŞMALARI DEVAM ETMEKTEDİR. ALTIEYLÜL VE KARESİ TOPLUM SAĞLIĞI MERKEZİ AİLE HEKİMLİĞİ BİRİMLERİNE BAĞLI KÖYLER ZİYARET EDİLEREK KAYITLI TÜM GEBELERİN DAVETİ SAĞLANARAK GEBE BİLGİLENDİRME SINIFI EĞİTİMLERİ YAPILMAKTADIR. (20.01.2017 Yapılan köy ziyaretleri Şamlı ve Kurtdere köylerine yapılmıştır.)
SAĞLIKLI YAŞAM ARAÇLARI İLE 03.10.2016 TARİHİNDE BAŞLANAN GEBE BİLGİLENDİRME SINIFI EĞİTİM ÇALIŞMALARI DEVAM ETMEKTEDİR. ALTIEYLÜL VE KARESİ TOPLUM SAĞLIĞI MERKEZİ AİLE HEKİMLİĞİ BİRİMLERİNE BAĞLI KÖYLER ZİYARET EDİLEREK KAYITLI TÜM GEBELERİN DAVETİ SAĞLANARAK GEBE BİLGİLENDİRME SINIFI EĞİTİMLERİ YAPILMAKTADIR.
2016 Yılı GARD (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) İl Kurul Toplantısı kararları gereği Halk Sağlığı Müdürlüğü koordinasyonunda, Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Öznur AYGOĞAN'ın eğitimci olarak katıldığı, eğitim toplantısı Balıkesir 2. Orman Bölge Müdürlüğü'nde 16.01.2017 tarihinde gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen toplantıya 32 personel katılmıştır.
Müdürlüğümüz tarafından takibi yapılan önleyici hizmetler kapsamında Balıkesir Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünde çalışan personele Psikolog Kadriye MENEKŞE tarafından “Sigara Bağımlılığı”, “Bağımlılık” ve “Çocukları Bağımlılıktan Koruma Yolları” konularında eğitim verilmiştir.
Müdürlüğümüz Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar, Programlar ve Kanser Şube Müdürlüğü ile Bulaşıcı Hastalıklar Kontrol Şube Müdürlüğü tarafından ilimiz merkez ilçelerinde hizmet veren aile hekimleri ile aile sağlığı elemanlarına hizmet içi eğitim verilmiştir. 20 ve 22 Aralık 2016 tarihinde 09:00-17.00 saatleri arasında müdürlüğümüz konferans salonunda düzenlenen hizmet içi eğitimlerde 64 Aile Hekimi ile 78 Aile Sağlığı Elemanı’na aşağıdaki konularda eğitim verilmiştir.
Mevsimsel Grip Hastalığı; genellikle bahar ve kış aylarında görülen, bulaşıcı bir solunum yolu hastalığıdır. Bu hastalık hafif seyredebileceği gibi bazen hayati tehlike oluşturabilir.
Halk Sağlığı Kurumu Kadın ve Üreme Sağlığı Daire Başkanlığı’nca 24/10/2016 tarihinde Ankara’da düzenlenen “ Sadece Progesteron İçeren Hap Projesi Bilgilendirme Toplantısına” eğitim becerileri eğitimi sertifikası olan 2 (iki) eğitimcimiz katılmıştır.
Anne sağlığının iyileştirilmesi ve anne ölümlerinin azaltılması amacıyla Bakanlığımız tarafından yürütülmekte olan Acil Obstetrik Bakım Programı kapsamında 24-25 Kasım 2016 tarihlerinde (2 gün) Balıkesir Halk Sağlığı Müdürlüğü organizasyonu ve Balıkesir Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği, Balıkesir İl Sağlık Müdürlüğü katkıları ile Üreme Sağlığı Bölgesel Eğitim Merkezi olan Balıkesir ve eğitim merkezine bağlı, Çanakkale illerindeki hastanelerin doğum salonlarında çalışan ebe–hemşireler için 50 kişilik gruba Basri Otel’de “ACİL OBSTETRİK BAKIM EBE-HEMŞİRE EĞİTİMİ” yapılmıştır. Toplam 452 ebe-hemşire eğitime alınmıştır. Eğitimler planlanarak devam edecektir.