Balıkesir Halk Sağlığı Müdürlüğü Resmi Web Sitesine    HOŞGELDİNİZ...

Hoşgeldiniz...

BALIKESİR HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ'nün daha iyi hizmet verebilmek için yenilenen internet sitesiyle hizmetinizdeyiz.

RESİMLİ HABERLER

İl Uyuşturucu Koordinasyon kurulunun Halk Sağlığı Müdürlüğü organizasyonunda 18.04.2017 tarihinde saat 13:30’ da Atatürk Parkında Balıkesir Anadolu Lisesi, Balıkesir Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu, Sağlık Yüksek Okulu, Turizm Fakültesi, Yeşilay Kulübü öğrencilerinin katılımıyla Sağlıklı Bir Toplum Mutlu Bir Gelecek İçin Madde Bağımlılığı Farkındalık yürüyüşü gerçekleştirildi.
Dünyada en önemli halk sağlığı sorunu olarak kabul edilen bulaşıcı olmayan hastalıklar, ülkemizde her geçen gün sayısı hızla artan ölümlerin de başlıca nedenlerindendir. Erken ölümlere yol açan ve kişilerin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen bulaşıcı olmayan hastalıklardan korunmada önleyici yaklaşımların geliştirilmesi gerekmektedir.
“Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı” kapsamında halkın sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivite konusunda bilgilendirilmesi amacıyla Sevgi Özel Eğitim Uygulama Merkezi Müdürlüğü velileri, öğretmenleri ve kurum çalışanlarına “Fiziksel Aktivite” konusunda Diyetisyen Aslı KANBUR tarafından eğitim verilmiştir. Ayrıca “Epilepsi Nedir ve Epilepsi Hastalarında İlk Yardım” konusunda Hemşire Fatma KAZANCI tarafından eğitim verilmiştir. Eğitim öncesinde katılımcılara fiziksel aktivite yaptırılmış olup, sonrasında ise sağlıklı yaşam aracında bulunan videoların gösterimi ile eğitim tamamlanmıştır.
“Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı” kapsamında okullarda obezite ile mücadelede yeterli ve dengeli beslenme ve düzenli fiziksel aktivite alışkanlığının kazandırılması amacıyla ilimizde “Beslenme Dostu Okullar Programı” yürütülmektedir. Programın amacı; okulların sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam konularında teşvik edilmesi ve öğrenci sağlığının geliştirilmesidir
Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Balıkesir Devlet Hastanesi Tarafından 1-7 Nisan Kanser Haftası nedeniyle 4 Nisan 2017 tarihinde saat 13:00-16:00 arasında Karesi Toplantı Salonunda Panel düzenlenmiştir. Panel 200 kişinin katılımıyla gerçekleşmiştir.
Diş ve dişeti hastalıkları, dünyada olduğu gibi ülkemizde de en sık rastlanan sağlık sorunudur. 2015 yılı TÜİK verilerine göre ağız ve diş hastalıkları, son 6 ay içerisinde geçirilen hastalıklar sıralamasında, 0-6 yaş grubunda ilk beş hastalık arasında yer alırken, 7-14 yaş grubunda ilk sırayı almaktadır. Genel sağlığın bir parçası olduğu halde hayatı tehdit etmediği düşünüldüğü için gereken önemin verilmediği bu hastalıklar, toplumda görülme sıklığının yüksekliği, genel sağlığa olan etkileri, tedavilerinin zaman ve uzmanlık gerektirmesi gibi nedenlerden dolayı önemli bir halk sağlığı sorunu olarak kabul edilmektedir. Diğer birçok hastalıkta olduğu gibi diş ve dişeti hastalıklarıyla mücadelede de tedaviden çok koruyucu sağlık hizmetlerinin
Dünya Sağlık Örgütü yüksek tansiyon, kalp-damar hastalıkları, böbrek hastalıkları başta olmak üzere şişmanlık, şeker hastalığı ve bazı kanser türlerinden korunmak ve kemik sağlığını korumak amacıyla tüketilmesi gereken tuz miktarını günde 5 gram (bir tepeleme çay kaşığı veya bir silme tatlı kaşığı) olarak önermektedir. Bu miktar ise yemeklere tuz eklenmeden doğal olarak günlük tüketilen yiyecek ve içeceklerle sağlanmaktadır. Sofra tuzunun yaklaşık %40’ı sodyumdur. Toplam 5 gram tuz yaklaşık 2000 mg sodyum içermektedir.
Müdürlüğümüz Tütün ve Diğer Bağımlılık Yapıcı Maddelerle Mücadele Birimi tarafından, ilimizde faaliyet gösteren Kahveciler Odası üyelerine 4207 Sayılı Tütünle Mücadele Kanunu Hakkında bilgilendirme eğitimi verilmiştir. Eğitim sonrasında katılımcıların sorunları ve öneriler ile paylaşım yapılmıştır.
Bakanlığımız tarafından yürütülmekte olan Acil Obstetrik Bakım Programı kapsamında 01.03.2017 tarihinde Halk Sağlığı Müdürlüğü toplantı salonunda Halk Sağlığı Müdür yardımcısı Uzm. Dr. Burcu Hekim başkanlığında, Halk Sağlığı Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü ve Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği yöneticileri, Atatürk Devlet Hastanesi Başhekimi, Turgut Solak Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı, Halk Sağlığı Müdürlüğü Şube Müdürleri, Toplum Sağlığı Merkezi Başkanlarının katılımıyla Acil Obstetrik Bakım Çekirdek Ekip Stratejik Planlama Grubu Toplantısı yapılmıştır.
“Dünya Kadınlar Günü” İnsan hakları temelinde kadınların sosyal bilincinin geliştirilerek, ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarını ortaya koymak amacıyla her yıl 8 Mart’ta kutlanmaktadır. Gelecek nesli yetiştirecek olan kadınlarımızın fiziksel, ruhsal ve sosyal sağlığının tam bir iyilik halinde olması Halk Sağlığı Müdürlüğümüzü yakından ilgilendirmektedir.