Balıkesir Halk Sağlığı Müdürlüğü Resmi Web Sitesine    HOŞGELDİNİZ...

Hoşgeldiniz...

BALIKESİR HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ'nün daha iyi hizmet verebilmek için yenilenen internet sitesiyle hizmetinizdeyiz.

RESİMLİ HABERLER

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu’nun 04.03.2014 tarih ve 2014/6 sayılı Genelgesi gereği, Bebek Ölümleri İzleme Sistemi ile ilde gerçekleşen tüm ölü doğum ve bebek ölümlerinin tespit ve incelemeleri gerçekleşmektedir. Bu sistem ile; bebek ölümlerinin tespitini sağlamanın yanı sıra, her bir bebek ölümünü izleyerek nedenini ortaya çıkarmak ve bir daha aynı nedenlerle oluşabilecek bebek ölümlerini önlemek amaçlanmaktadır.
Müdürlüğümüz ÇEVRE VE ÇALIŞAN SAĞLIĞI ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ ve Balıkesir Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (BASKİ) ile ortaklaşa hazırlanan program çerçevesinde İlçe Muhtarlarımıza yönelik “İçme Suyunda Klorlamanın Önemi” konusunda yapılan seminerlere devam edilmektedir. Altıeylül ve Karesi İlçe Mahalle Muhtarlarına Salih Tozan Kültür Merkezinde yapılan seminerde Çevre ve Çalışan Sağlığı Şube Müdürü Aydın DORAN başkanlığında bilgilendirme yapılmıştır. Son olarak Bandırma ilçemizde verilen seminere Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Dr. Öner MUTLU da katılarak gerekli bilgilendirmeleri yapmıştır. Seminer sonunda muhtarların sorunları hakkında konuşularak gerekli önlem ve tedbirlerin alınması hakkında açıklamalarda bulunılmuştur.
BALIKESİR İL UYUŞTURUCU KOORDİNASYON KURULU ALT KOMİSYON TOPLANTISI 31.07.2017 TARİHİNDE BALKESİR HALK SAĞLIĞI MÜDÜR YARDIMCISI UZM. DR.BURCU HEKİM BAŞKANLIĞINDA GERÇEKLEŞTİRDİ
Uçucu madde kullanımı gençleri ve halkımızı ciddi bir şekilde etkileyen halk sağlığı sorunudur. Başta çocuklarımız olmak üzere toplumumuzun sağlığının tehlikeli ve bağımlılık yapabilen maddelerden korunması ve ilgililerin yasa ile belirlenen cezai müeyyidelere maruz kalmaması için belirtilen hususlara uyması gerekmektedir. Bu nedenle işyerlerine yapılan denetimler büyük önem arz etmektedir.
Türkiye Halk Sağlığı Kurumu’nun 04.03.2014 tarih ve 2014/6 sayılı Genelgesi gereği, Bebek Ölümleri İzleme Sistemi ile ilde gerçekleşen tüm ölü doğum ve bebek ölümlerinin tespit ve incelemeleri gerçekleşmektedir. Bu sistem ile bebek ölümlerinin tespitini sağlamanın yanı sıra, her bir bebek ölümünü izleyerek nedenini ortaya çıkarmak ve bir daha aynı nedenlerle oluşabilecek bebek ölümlerini önlemek amaçlanmaktadır.
Balıkesir Halk Sağlığı Müdürlüğü Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar, Programlar ve Kanser Şube Müdürlüğünce, "Dumansız Hava Sahası Uygulamaları", "Madde Bağımlılığı" ve “Sigara Bırakmaya Yönelik Hizmetler” konularında, toplum bilincinin artırılması ve farkındalık oluşturmak amacıyla, Toplu Taşıma Merkezinde Sağlıklı Yaşam Aracı eşliğinde stant açıldı.
“Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı” kapsamında topluma yeterli ve dengeli beslenme ve düzenli fiziksel aktivite alışkanlığının kazandırılması amacıyla İlçe Toplum Sağlığı Merkezlerinde kurulmuş olan Sağlıklı Beslenme ve Obezite Danışmanlığı Hizmetleri Birimlerince yürütülen faaliyetlerin değerlendirilmesi amacıyla Müdürlüğümüz toplantı salonunda 21/07/2017 tarihi saat 14:00’da toplantı düzenlenmiştir.
Balıkesir İli Edremit İlçesi Yaşyer kırsal mahallesinde görülen Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) Hastalığı ile ilgili Müdürlüğümüz Bulaşıcı Hastalıklar Kontrol Programları Şube Müdürü ve Edremit İlçe Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı tarafından 23.07.2017 tarihinde halk eğitimi düzenlenmiştir.
4207 Sayılı Kanun Uygulamaları kapsamında, vatandaşlarımızı tütün dumanının pasif etkilerinden korumaya yönelik gerçekleştirilen tütün denetimlerinde, İlçeler Arası Çapraz Tütün Denetimlerinde etkinliği artırmak ve destek amacıyla, Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Uzm. Dr. Burcu HEKİM ile Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar, Programlar ve Kanser Şube Müdürü Dt. Ömür AKYILDIZ EREGİZ ve Sağlık Memuru Zafer ÖZAYDIN, 13.07.2017 tarihinde Savaştepe Denetim Ekibinin görevlendirildiği Karesi İlçesinde tütün denetimlerine iştirak etmişlerdir.
13.07.2017 tarihinde mobil sağlık uygulamalarında görev alan 54 sağlık çalışanına Kanser Taramaları, Bulaşıcı Hastalıklar, Sağlıklı Yaşlanma, Diyabet ve Diyabetli Ayak, İletişim, Yeni Doğan Taramaları, Laboratuvar İzlemi vb. gibi çeşitli konularda hizmet içi eğitim verilmiştir.