Balıkesir Halk Sağlığı Müdürlüğü Resmi Web Sitesine    HOŞGELDİNİZ...

KOCA CİĞER MAKETİ ETKİNLİKLERİMİZ

15.02.2017
KOCA CİĞER MAKETİ ETKİNLİKLERİMİZ
Balıkesir Halk Sağlığı Müdürlüğü Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar, Programlar ve Kanser Şube Müdürlüğünce “4 Şubat Dünya Kanser Günü” ile “9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü” nedeniyle akciğer kanseri konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kanser Daire Başkanlığı tarafından hazırlanan akciğer maketinin sergilendiği etkinlikler düzenlendi.

 

 

 

KOCA CİĞER MAKETİ ETKİNLİKLERİMİZ

KANSERİ İÇİNİZE ÇEKMEYİN, SİGARADAN UZAK DURUN

 

 

          Balıkesir Halk Sağlığı Müdürlüğü Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar, Programlar ve Kanser Şube Müdürlüğünce “4 Şubat Dünya Kanser Günü” ile “9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü” nedeniyle akciğer kanseri konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kanser Daire Başkanlığı tarafından hazırlanan akciğer maketinin sergilendiği etkinlikler düzenlendi.

 

          Akciğer Kanserinin % 80-90’ının nedeni “SİGARA” kullanımıdır. Sigaranın bırakılması halinde akciğer kanserine yakalanma riski önemli ölçüde azalmaktadır. Sigara kullanmak ve sigara içilen ortamda bulunmak akciğer kanserinin en önemli nedenidir. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre akciğer kanseri, tüm dünyada kanser türleri arasında, erkeklerde en sık ölüme neden olan birinci, kadınlarda ise ikinci kanser türüdür. Akciğer kanseri dünyada her yıl ortalama 1 milyon 300 bin kişinin ölümüne neden olmaktadır.

 

          Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kanser Daire Başkanlığının desteğiyle Pembe Hanım Kanserli Hasta ve Yakınları Dayanışma Derneğince akciğer kanserine karşı farkındalık oluşturmak amacıyla hazırlanan ve tüm Türkiye'de uygulanmaya başlayan “Koca Ciğer Projesi”nin bu haftaki durağı Balıkesir oldu.

 

          4 Şubat 2017 Cumartesi günü ilimize ulaşan Koca Ciğer maketi aynı gün Balıkesir Gençlik Spor Merkezinde, 5 Şubat 2017 Pazar tüm gün KİPA AVM’de, 6 Şubat 2017 Pazartesi günü sabah Balıkesir Kız Meslek Lisesi, öğleden sonra Atatürk Devlet Hastanesi bahçesinde, 7 Şubat 2017 Salı tüm gün Halk Pazarında (TV 100’de röportaj eşliğinde), 8 Şubat 2017 Çarşamba günü sabah 100. Yıl Teknik Lisesinde, öğleden sonra Göğüs Hastalıkları Hastanesi bahçesinde,  9 Şubat 2017 Perşembe tüm gün Balıkesir Lisesinde ve 10 Şubat 2017 günü İmam Birgivi Camisinde Sağlıklı Yaşam Aracı ile birlikte tanıtımı yapılıp sergilendi. Etkinliklerimiz esnasında Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı okullarda Koca Ciğer maketi aracılığıyla öğretmen ve öğrencilere “Sigara ve Madde Bağımlılığı” konulu eğitimler verildi. Ziyaretçilerimiz; dünyanın tek taşınabilir, şişirilebilir ve gezdirilebilir akciğer maketi Koca Ciğer’in içinde dolaşarak, akciğeri yakından inceleme, Solunum Sistemi fonksiyonları ve akciğer hastalıkları hakkında daha fazla bilgilenme imkânı buldular.

 

          Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar, Programlar ve Kanser Şube Müdürlüğü, KETEM Birimi ile Tütün ve Diğer Bağımlılık Yapıcı Maddelerle Mücadele Birimi personeli tarafından kurulan stantlarda, sigara dumanına maruz kalmanın akciğer kanserinin en önemli nedeni olduğunun altı çizilerek, akciğer kanseri ile mücadelede en doğru, en temel yaklaşımın ise sigara kullanmamak ya da bırakmak olduğu vurgulanıp  “Kanser ve Taramalar, KOAH ve Sigaranın Sağlığa Zararları” konulu el broşürleri dağıtıldı ve taramalarını yaptırmaları için halkımız KETEM’ e davet edildi. Yine Sağlıklı Yaşam Aracımızdaki TV’ den “Akciğer Kanseri nedir? Tanı ve Tedavi Yöntemleri ile Sigaranın Zararları ve Sigarayı Bırakma’’ konulu slayt yayınlanarak halkımızın bilinçlenmesi sağlandı.   

 

          İlimizde sergilenen Koca Ciğer Maketi halkımız tarafından yoğun ilgi görerek, sigaranın zararları ve akciğer kanseri konusunda farkındalık oluşturuldu.