Balıkesir Halk Sağlığı Müdürlüğü Resmi Web Sitesine    HOŞGELDİNİZ...

2016 YILI GEBE BİLGİLENDİRME SINIFI EĞİTİM ÇALIŞMALARI

05.10.2016
2016 YILI GEBE BİLGİLENDİRME SINIFI EĞİTİM ÇALIŞMALARI
SAĞLIKLI YAŞAM ARAÇLARI İLE 03.10.2016 TARİHİNDE GEBE BİLGİLENDİRME SINIFI EĞİTİM ÇALIŞMALARINA BAŞLANMIŞTIR. (ALTIEYLÜL TOPLUM SAĞLIĞI MERKEZİ AİLE HEKİMLİĞİ BİRİMLERİNE BAĞLI KÖYLER ZİYARET EDİLEREK KAYITLI TÜM GEBELERİN DAVETİ SAĞLANARAK GEBE BİLGİLENDİRME SINIFI EĞİTİMLERİ VERİLMİŞTİR).

 

 

SAĞLIKLI YAŞAM ARAÇLARI İLE 03.10.2016 TARİHİNDE GEBE BİLGİLENDİRME SINIFI EĞİTİM ÇALIŞMALARINA BAŞLANMIŞTIR

(ALTIEYLÜL TOPLUM SAĞLIĞI MERKEZİ AİLE HEKİMLİĞİ BİRİMLERİNE BAĞLI KÖYLER ZİYARET EDİLEREK KAYITLI TÜM GEBELERİN DAVETİ SAĞLANARAK GEBE BİLGİLENDİRME SINIFI EĞİTİMLERİ VERİLMİŞTİR). 

 

 

 

           Anne ve bebekler, sağlık hizmetleri açısından risk altında bulunan ve öncelik tanınması gereken iki önemli grubu oluşturmakta olup özellikli hizmet almaları gerekmektedir.

 

           Her kadının üreme sağlığı kapsamında gebelik, doğum, doğum sonu ve yeni doğan bakımı konusunda yeterli eğitim ve bilgi alma hakkı vardır. Anne adayını gebelik döneminde bilgilendirmek bir annelik hakkı olarak değerlendirilmelidir.

 

          Bu kapsamda; Türkiye Halk Sağlığı Kurumu’nun “Gebe Bilgilendirme Sınıfı ” programı yürütülmektedir. Balıkesir genelinde tüm Toplum Sağlığı Merkezlerimizde Gebe Bilgilendirme Sınıfı açılmış ve aktif olarak çalışmaktadır.

          Gebe Bilgilendirme Sınıflarımız hakkında bilgi vermek, gebelerin düzenli olarak Gebe Bilgilendirme Sınıflarına katılımını sağlamak, sınıfa gelemeyen tüm gebelere ulaşımı sağlamak, doğum öncesi, doğum ve doğum sonrası dönemlerine ilişkin bilgi sahibi olmalarını ve bilinçli doğum yapmalarını ve anne adaylarının doğum korkusunu yenerek normal doğum yapmalarını özendirmek amacıyla doğum ağrısıyla baş etme yöntemlerini uygulamalı olarak göstermek, sezeryan oranlarını düşürmek, gebelik egzersizlerini yaparak sağlıklı ve hareketli gebelik sürecini geçirmelerini sağlamak, anne ve baba adaylarına normal doğum eylemi, ağrı yönetimi ve yeni rollerini benimsemeleri konusunda bilgi ve beceri kazandırmak amaçlanmaktadır. “Gebe Bilgilendirme Sınıfı Eğitimlerinin” daha aktif hale getirilerek amacına ulaşmasını sağlamak amacıyla Altıeylül Toplum Sağlığı Merkezi Aile Hekimliği Birimlerine bağlı köyleri ziyaret ederek Sağlıklı Yaşam Araçları ile birlikte kayıtlı tüm gebelerin davetini sağlayarak eğitim vermek planlanmıştır. Bu amaçla ilk olarak Karamanköy, Yakupköy ve Köylüköy ziyaret edilmiş ve kayıtlı gebelere eğitim verilmiştir.

         İki seans eğitim (Gebelik Süreci, Doğum Süreci ve Doğum Ağrısıyla Başetme Yöntemleri gebelere anlatılmış, 3. Seans eğitim olan Lohusalık Dönemi ve uygulamalı olarak Gebelik Egzersizleri, masaj ve solunum teknikleri için tarih verilerek Halk Sağlığı Müdürlüğüne davet edilmiştir.

      Üç seans eğitimi tamamlayan gebelerimize “Gebe Bilgilendirme Sınıfı Katılım Belgesi verilecektir. Bu şekilde eğitimlerimiz Balıkesir genelinde tüm köylerimizde devam edecektir.

     Eğitim çalışmalarımızda emeği geçen herkese teşekkür ediyor ve sağlıklı günler diliyoruz.