Balıkesir Halk Sağlığı Müdürlüğü Resmi Web Sitesine    HOŞGELDİNİZ...

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ

08.03.2017
8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ

 

 

 

 

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ

 

 

          Kadınlar, yaşamımızın doğumdan ölüme kadar her anını varlıklarıyla onurlandıran, ihtiyacımız olduğunda desteklerini esirgemeyen, eğiten, yetiştiren, bizi biz yapma yolunda yüreklerindeki o sevgi ve şefkati karşılıksız veren, anne olmanın getirdiği büyük kutsallığa sahip olan, sorumluluk sahibi, ailesine yön veren ve gelecek nesilleri yetiştirendir. Annelik rolü ile yeni nesillere şekil veren, yetiştirdikleri nesillerle geleceğimizin şekillendirilmesinde önemli rol oynayan kadınlarımız ailenin ve toplumun temel taşıdır. Bu nedenle kadınlarımızın her alanda eğitim alması, gelişmesi ve farkındalığının artması ülkemizin geleceğe yapacağı en büyük yatırımdır.

 

          8 Mart, kadınların eşit işe eşit ücret, günde sekiz saat çalışma ve doğum izni talepleriyle 1857 yılında başlattıkları eşitlik mücadelesinde, hakları uğruna can verdiği gündür.

 

          Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 1977 yılında 8 Mart’ın “Dünya Kadınlar Günü” olarak kutlamasını kabul etmiştir.

 

          Kadınlara eşit hakların verilmesinin dünya barışını güçlendireceği ve kadınların kendilerini geliştirmelerine olanak vereceği düşüncesi bu kabulde önemli rol oynamıştır.

 

          8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle kadınlarımızın bilgi düzeyinin yükseltilmesi, bilinçlendirilmesi amacıyla Müdürlüğümüzce stantlar açılarak broşürler dağıtılmış, eğitimcilerimiz tarafından kurs merkezlerinde, kamu kuramlarında ve toplum sağlığı merkezlerinde eğitimler yapılmış ve etkinlikler gerçekleştirilmiştir.

 

          Balıkesir Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak çalışmalarda emeği geçen herkese teşekkür ederiz.

 

          8 Mart Dünya Kadınlar Gününüz Kutlu Olsun”

 

 

 

Uzm. Dr. Refik BUDAK
Balıkesir Halk Sağlığı Müdürü